Σορρέντο, Σαλέρνο, Κάπρι, Ποζιτάνο, Αμάλφι, Αρχαία Ποσειδωνία
(Πέστουμ), Ματέρα – Καλημέρα – Στερνατία – Καζέρτα
Η Costiera Amalfitana, η Ακτή Αµάλφι, είναι μια δαντελωτή λωρίδα γης μήκους 70 χιλιομέτρων, που βρίσκεται στη νότια πλευρά της χερσονήσου του Σορέντο, ανάμεσα στη Νάπολη και το Σαλέρνο. Αποτελεί ένα από τα πιο γραφικά τμήματα της Ιταλικής ακτογραμμής, με τον σμιλεμένο στον κατακόρυφο βράχο φιδίσιο δρόμο Stada Stratale 163 να την διατρέχει, χαρίζοντας υπέροχη θέα στο βαθύ μπλε της Τυρρηνικής θάλασσας και στο σκούρο πράσινο των βουνών Λαττάρι. Αμπελώνες, περιβόλια με εσπεριδοειδή, ελιές και δάση καστανιάς, πανέμορφα χωριουδάκια σκαρφαλωμένα στις πλαγιές των λόφων, γραφικά ψαροχώρια και κοσμοπολίτικες κωμοπόλεις, απόκρυφες ακρογιαλιές και πολυσύχναστες παραλίες, δημιουργούν το σκηνικό μιας από τις πιο όμορφες και εντυπωσιακές παράκτιες ζώνες της Ευρώπης, που έχει αποτυπωθεί σε δεκάδες ταινίες και βιβλία και που από το 1997 αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Ακολουθείστε τα βήματα του Γκαίτε, του Νίτσε, του Βάγκνερ και τόσων άλλων, ακούστε το σαγηνευτικό τραγούδι των Σειρήνων, όπως ο Οδυσσέας, απολαύστε ένα λιμοντσέλο στον τόπο που γεννήθηκε και αφεθείτε να σας παρασύρει ο κοσμοπολίτικος αέρας της δεκαετίας του ’60.
Αναχώρηση από την Αθήνα για το λιμάνι της Ηγουμενίτσας με ενδιάμεση στάση. Επιβίβαση σε σύγχρονο
ταχύπλοο για το ταξίδι μας προς το Μπρίντεζι. Άφιξη το βράδυ και αναχώρηση για την όμορφη πρωτεύουσα του Σαλέντο, το Λέτσε. Τακτοποίηση σε ξενοδοχείο 4*.
Πρωινό και πρώτη γνωριμία με την πόλη. Το ιστορικό κέντρο της πόλης, που δικαίως επονομάζεται
“Φλωρεντία του Νότου”, περικλείεται από τείχη με τρεις πύλες. Εδώ, θα δούμε την πλατεία Sant Oronzo (Σαντ΄Ορόντζο), το ρωμαϊκό Αμφιθέατρο, τον Καθεδρικό ναό, το μεσαιωνικό Κυβερνείο, τη Σάντα Κρότσε και άλλα αντιπροσωπευτικά κτίρια του περίφημου μπαρόκ Λετσέζε (Barocco Lecesse). Στη συνέχεια αναχώρηση για ένα οδοιπορικό στα ελληνόφωνα χωριά του Σαλέντο και συνάντηση με τους τελευταίους ελληνόφωνους ραψωδούς της Γκρέτσια Σαλεντίνα. Αρχικά, επισκεπτόμαστε την πνευματική και πολιτιστική πρωτεύουσα της περιοχής, που διακρίνεται για το υψηλό επίπεδο μόρφωσης των κατοίκων της και την έντονη ελληνική τους συνείδηση. Συνεχίζουμε για το χωριό Στερνατία, όπου διατηρούνται τα περισσότερα ελληνικά ήθη και έθιμα, καθώς και τα τοπωνύμια. Θα δούμε το φημισμένο υπόγειο ελαιοτριβείο και θα έχουμε την ευκαιρία να συναντήσουμε ηλικιωμένους γκρεκάνους και να μιλήσουμε μαζί τους. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για την πρωτεύουσα της Καμπανίας, την πολύχρωμη, ζωντανή και γοητευτική Νάπολη, τη γενέτειρα του τενόρου Ενρίκο Καρούζο, την πατρίδα του Πουλτσινέλα (πρόσωπο της Κομέντια ντελ’ Άρτε), της πίτσας, της σάλτσας Napoletana και της σαλάτας Caprese. Η σημερινή μας μέρα είναι αφιερωμένη στη χιλιοτραγουδισμένη Νάπολη, μία από τις πιο παλιές και πλούσιες σε ιστορία και πολιτισμό ευρωπαϊκές πόλεις. Θα περπατήσουμε στο ιστορικό της κέντρο, ένα υπαίθριο μουσείο, που αποτελεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, θα δούμε τα γραφικά σοκάκια, τις μεγαλόπρεπες εκκλησίες, τα μαγαζάκια και τις πιτσαρίες. Θα συνεχίσουμε με την επίσκεψη στην ιστορική Καζέρτα την εντυπωσιακή πόλη που αναπτύχθηκε στο πέρασμα των χρόνων και ιδίως κατά την εποχή της Βασιλείας των Δυο Σικελιών του Οίκου των Βουρβώνων, με τα παλαιά μεγαλόπρεπα οικοδομήματα , όπου το κυριότερο και πιο αντιπροσωπευτικό Παλάτσο Ρεάλε , δεσπόζει με την επιβλητικότητα του και δίκαια ονομάζεται Βερσαλλίες της Ιταλίας. Ελεύθερος χρόνος για φαγητό και μεταφορά στη γειτονική πόλη Νόλα, πατρίδα του Τζιορντάνο Μπρούνο και τακτοποίηση σε ξενοδοχείο 4*. Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για το λιμάνι απ’ όπου θα επιβιβαστούμε στο πλοίο (καιρού επιτρέποντος, έξοδα
ατομικά) με προορισμό έναν από τους πιο διάσημους ταξιδιωτικούς προορισμούς του κόσμου, το κομψό και φινετσάτο νησί Κάπρι. Φθάνοντας στην Marina Grande θα ανέβουμε με ιδιωτικά λεωφορειάκια (έξοδα ατομικά) στον οικισμό του κοσμοπολίτικου Κάπρι, τη Χώρα, όπου θα επισκεφθούμε τους διάσημους κήπους του Αυγούστου και θα θαυμάσουμε τους επιβλητικούς βράχους Faraglioni – σήμα κατατεθέν του νησιού. Χρόνος ελεύθερος για φαγητό και shopping. Συνεχίζουμε με τα ιδιωτικά λεωφορειάκια μας και ανηφορίζουμε προς τον δεύτερο οικισμό του νησιού, το Anacapri (Άνω Κάπρι), όπου βρίσκεται η Villa San Michele. Σας προτείνουμε να ανεβείτε με τελεφερίκ (Lift) στην κορυφή του Monte Solaro (589 μέτρα, το ψηλότερο σημείο του νησιού με καταπληκτική θέα). Στη συνέχεια κατηφορίζουμε προς τη Marina Grande και επιβιβαζόμαστε στο καράβι με προορισμό τη Νάπολη. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για την Πομπηία, έναν από τους σημαντικότερους υπαίθριους αρχαιολογικούς χώρους του κόσμου, o οποίος περιλαμβάνεται στον κατάλογο των μνημείων παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Θα ξεναγηθούμε στα ερείπια της πόλης που θάφτηκε κάτω από την πυρακτωμένη λάβα και τις στάχτες του Βεζούβιου το 79 μ.Χ. και θα θαυμάσουμε μια “ζωντανή” αρχαία πόλη. Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για το γοητευτικό Σορρέντο, όπου κατά την περιήγησή μας θα περπατήσουμε στην κεντρική Piazza Tasso και στα στενά εμπορικά δρομάκια της παλιάς πόλης για να καταλήξουμε στο μπαλκόνι της Villa Comunale με την υπέροχη θέα στον κόλπο της Νάπολης. Εδώ θα γευθούμε το λιμοντσέλο στον τόπο που γεννήθηκε.Ελεύθερος χρόνος για γεύμα και επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για το λιμάνι του Σαλέρνο, απ΄ όπου θα επιβιβαστούμε στο καραβάκι (καιρού
επιτρέποντος, έξοδα ατομικά) για το κουκλίστικο Ποζιτάνο. Περπατώντας στα στενά καλντερίμια με τα
ολάνθιστα μπαλκόνια θα νιώσουμε τον κοσμοπολίτικο αέρα της εποχής του ’60. Φεύγοντας από το Ποζιτάνο και πάλι με καραβάκι, θα φθάσουμε στη “μητρόπολη της ακτής”, το γραφικό Αμάλφι, που χάρισε το όνομά του στα 48 χιλιόμετρα της ακτογραμμής. Στον ελεύθερο χρόνο σας προτείνουμε να επισκεφθείτε τον Καθεδρικό ναό του Αγίου Ανδρέα και να περπατήσετε στον κεντρικό πεζόδρομο της πόλης. Σας προτείνουμε επίσης να επισκεφθείτε το σκαρφαλωμένο στα 305 μέτρα χωριό Ραβέλλο και να δείτε την βίλα Ρούφολο (Villa Rufolo) με τον πύργο, τους κήπους της και θέα που κόβει την ανάσα. Επιστροφή στο Αμάλφι, αναχώρηση για Σαλέρνο και από εκεί για τη Νόλα και το ξενοδοχείο. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για την μοναδική Ματέρα με τα σπίτια και τις σπηλιές, σκαμμένα μέσα στα βράχια που η ιστορία τους ξεκινά από την προϊστορική περίοδο. Ολόκληρο το σύμπλεγμα των οικημάτων αυτών έχει δημιουργηθεί σε αλλεπάλληλα επίπεδα που επικοινωνούν μεταξύ τους με σκαλοπάτια, μονοπάτια και στενές διόδους, μέσα στο στενό φαράγγι της πετρώδους περιοχής, Συνεχίζουμε προς το Μπρίντεζι, επιβίβαση στο πλοίο και τακτοποίηση στις καμπίνες. Διανυκτέρευση εν πλω.
Άφιξη στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας και αναχώρηση για την Αθήνα, με ενδιάμεση στάση, όπου φθάνουμε
τρεις περίπου ώρες αργότερα.
241 053 7208
info@stergiaki.gr