Όλμπια, Κόστα Σμεράλντα, Σάσαρι, Αλγκέρο, Σπήλαιο του Ποσειδώνα, Μπόζα, Σου Νουράξι, Κάλιαρι, Φυσικό Πάρκο Μολεντάργκιους, Αρχαιολογικό Πάρκο της Νόρα, Οργκοσόλο, Νουόρο, Οροζέι
Ένα ιδιαίτερο και προσεγμένο ταξίδι στην Σαρδηνία, που με την φυσική της ομορφιά, τις δαντελωτές ακρογιαλιές και την άγρια ενδοχώρα, προσφέρει μία διαφορετική εμπειρία στον ταξιδιώτη. Η πλούσια ιστορία της – από τους προϊστορικούς οικισμούς στους Φοίνικες και στους Καρχηδόνιους μέχρι και σήμερα – συνδυάζεται περίφημα με την κοσμοπολίτικη και ιδιαίτερα εκλεπτυσμένη ατμόσφαιρα του σύγχρονου jet set. Ένα ταξίδι σε μια άγνωστη γωνιά της Ευρώπης που θα σας ενθουσιάσει!
Συνάντηση στο αεροδρόμιο και πτήση με AEGEAN AIRLINES για την Όλμπια, το οικονομικό κέντρο του βόρειου τμήματος της Σαρδηνίας. Άφιξη, μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο ESSENZA OLBIA 4*
( www.essenzahotelolbia.com ). Διανυκτέρευση.
Κατά τη διάρκεια της πρωινής μας περιήγησης στην Όλμπια θα γνωρίσουμε το ιστορικό κέντρο της πόλης, θα δούμε την πλατεία Σαν Σιμπλίτσιο με τον ομώνυμο ναό του 11ου αιώνα, την εκκλησία του Αγίου Παύλου κ.ά. Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για την κοσμοπολίτικη ακτογραμμή της Κόστα Σμεράλντα (Cοsta Εsmeralda, Σμαραγδένια Ακτή), πουείναι διάσπαρτη από υπερπολυτελείς βίλες και μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες. Τα σπίτια της περιοχής είναι φτιαγμένα από τοπική πέτρα και έχουν κήπους γεμάτους πολύχρωμα λουλούδια. Θα γνωρίσουμε περιπατητικά το πανέμορφο και ειδυλλιακό Πόρτο Τσέρβο με τα γραφικά δρομάκια, τις βίλες, τα υπερπολυτελή ξενοδοχεία, τα ακριβά εστιατόρια, τις πολυτελείς μπουτίκ γνωστών σχεδιαστών μόδας και τα κλαμπ του γκολφ. Το Πόρτο Τσέρβο είναι ένα από τα πολυτελέστερα θέρετρα του κόσμου και αποτελεί τόπο διακοπών για τους κοσμικούς του διεθνούς τζετ σετ, οι οποίοι συνήθως καταφθάνουν εδώ με τις μεγάλες θαλαμηγούς τους. Στη συνέχεια θα περπατήσουμε την Σάντα Τερέζα, ένα γραφικό χωριό στο οποίο δεσπόζει ο επιβλητικός Πύργος Longosardo του 16ου αιώνα. Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Διανυκτέρευση.
Πρωινή αναχώρηση για την δεύτερη μεγαλύτερη πόλη του νησιού, την εμπορική πρωτεύουσα της βόρειας Σαρδηνίας, το Σάσαρι. Η πόλη ιδρύθηκε από εμπόρους της Πίζας και της Γένοβας στις αρχές του 13ου αιώνα και υπήρξε έδρα του πρώτου Πανεπιστημίου της Σαρδηνίας. Άφιξη και περιήγηση στην πόλη, κατά τη διάρκεια της οποίας θα δούμε τους καταπράσινους Δημοτικούς Κήπους, το Πανεπιστήμιο, την εκκλησία της Σάντα Μαρία ντι Μπετλέμ, που είναι μια από τις πιο παλαιές της πόλης κ.ά. Στη συνέχεια θα περπατήσουμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης με τα γραφικά δρομάκια, θα επισκεφθούμε τον Καθεδρικό ναό του Αγίου Νικολάου γύρω από τον οποίο αναπτύσσεται η μεσαιωνική συνοικία, θα δούμε το ιστορικό σιντριβάνι της πόλης τη Φοντάνα ντι Ροσέλο και θα φθάσουμε στην Πιάτσα ντι Ιτάλια. Χρόνος ελεύθερος για βόλτα ή για έναν καφέ, μετά πάμε για το πανέμορφο Αλγκέρο (Alghero), που βρίσκεται στα βορειοδυτικά παράλια του νησιού. Η πόλη ιδρύθηκε στις αρχές του 12ου αιώνα από την πλούσια οικογένεια Ντόρια. Τον 14ο αιώνα κατακτήθηκε από τους Αραγωνέζους. Το παλιό λιμάνι, γεμάτο καλντερίμια και στενά δρομάκια που περιβάλλεται από τείχη. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο SMY CARLOS V 5*. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινή περιήγηση στην υπέροχη πόλη, που σήμερα είναι ένα πολυσύχναστο τουριστικό λιμάνι. Θα περπατήσουμε στο γραφικό ιστορικό κέντρο με την παλαιά αμυντική του οχύρωση, στα στενά δρομάκια με τη χαρακτηριστική αρχιτεκτονική και στην παραλία. Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για να επισκεφθούμε το περίφημο Σπήλαιο του Ποσειδώνα που βρίσκεται στην περιοχή Κάπο Κάτσια στις κοφτερές πλαγιές της δυτικής ακτής. Το σπήλαιο ανακαλύφθηκε από ντόπιους ψαράδες τον 18ο αιώνα. Πρόκειται για έναν θεαματικό σχηματισμό ασβεστολιθικών σπηλαίων, ένα γεωλογικό θαύμα που πραγματικά εκπλήσσει τους επισκέπτες (το κόστος πλοιαρίου και εισόδου στο σπήλαιο περιλαμβάνεται). Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Σήμερα το πρωί θα αναχωρήσουμε για την παραθαλάσσια καρτποσταλική Μπόζα (Bosa), η παλιά πόλη της οποίας,κάτω από το καλοδιατηρημένο κάστρο των Μαλασπίνα / Καστέλο Μαλασπίνα, είναι ένας μεσαιωνικός λαβύρινθος με λιθόστρωτα δρομάκια και σπίτια βαμμένα σε υπέροχα παστέλ χρώματα. Χρόνος ελεύθερος βόλτα ή καφέ. Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για τον αρχαιολογικό χώρο Σου Νουράξι στην περιοχή Μπαρουμίνι με τα εντυπωσιακά ερείπια του πολιτισμού που άνθησε στην Σαρδηνία κατά τους προϊστορικούς χρόνους:τα μοναδικής αρχιτεκτονικής μεγαλιθικά κτίσματα νουράγκε. Τα νουράγκε αποτελούν το σύμβολο της Σαρδηνίας και του χαρακτηριστικού πολιτισμού της και από το 1997 βρίσκονται στον κατάλογο μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Το Σου Νουράξι είναι το πιο μεγάλο φρούριο στην Σαρδηνία, μέσα και γύρω από το οποίο αναπτύχθηκε ο οικισμός από το 1500 π.Χ. έως και τον 6ο αιώνα π.Χ. Μετά την επίσκεψή μας θα συνεχίσουμε για το Κάλιαρι, την πρωτεύουσα και σημαντικό λιμάνι της Σαρδηνίας, μια πόλη με μακραίωνη ιστορία που βρίσκεται στο νότιο άκρο του νησιού. Το όνομα Κάλιαρι στην τοπική διάλεκτο σημαίνει κάστρο. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο T HOTEL 4* ( www.thotel.it ). Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινή ξενάγηση στην πόλη με την πλούσια πολιτιστική ιστορία, που δημιουργήθηκε από τους Φοίνικες, τους Καρχηδόνιους, τους Ρωμαίους, τους Βυζαντινούς και άλλους κατακτητές που πέρασαν και άφησαν τα σημάδια τους. Το Καστέλλο (Castello), η παλιά πόλη με τα αριστοκρατικά κτίρια, ο μεγαλοπρεπής Καθεδρικός ναός της Σάντα Μαρία, η πλατεία Συντάγματος (ντέλα Κοστιτουζιόνε), το Κυβερνείο, η πλατεία Ματεότι, ο Πύργος του Ελέφαντα, η εκκλησία των Αγίων Κοσμά και Δαμιανού, οι διάφοροι οχυρωματικοί χώροι είναι μερικά από τα ενδιαφέροντα σημεία της πόλης, ενώ δεν θα παραλείψουμε να επισκεφθούμε την περιοχή του Φυσικού Πάρκου Μολεντάργκιους με τις αλυκές και τα φλαμίνγκο για να απολαύσουμε την πανοραμική θέα προς το πέλαγος. Ολοκληρώνουμε τη σημερινή μας ξενάγηση με μια επίσκεψη την περιοχή του Αρχαιολογικού Πάρκου της Νόρα με τα ερείπια της Καρχηδονιακής πόλης. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Σήμερα το πρωί θα αναχωρήσουμε για το χωριό Οργκοσόλο, όπου θα δούμε την περίφημη υπαίθρια πινακοθήκη των εκατοντάδων ζωγραφιστών τοίχων των σπιτιών με πολιτικό και όχι μόνο περιεχόμενο. Συνεχίζουμε για το Νουόρο, μια πόλη που βρίσκεται στην κεντροανατολική Σαρδηνία, τους πρόποδες του όρους Ορτομπένε και που ως γενέτειρα πολλών ποιητών, λογοτεχνών, ζωγράφων και γλυπτών θεωρείται το μεγαλύτερο πολιτιστικό κέντρο της Σαρδηνίας, εξ ου και το προσωνύμιο “Αθήνα της Σαρδηνίας. Μετά τη βόλτα μας στους γραφικούς δρόμους της παλιάς πόλης θα υπάρχει χρόνος ελεύθερος για βόλτα και καφέ. Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για το ξενοδοχείο IL QUERCETO 4* (www.ilquerceto.com), που βρίσκεται κοντά στο Οροζέι. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Χρόνος ελεύθερος το πρωί μέχρι την ώρα της μεταφοράς μας στο αεροδρόμιο της Όλμπια και επιβίβαση στην πτήση για την Αθήνα.
241 053 7208
info@stergiaki.gr